• تهران،جردن، خیابان شریعتی بالاتر از ظفر، کوچه جم، پلاک ۷
  • info@ttmpi.com
  • 021-44441820

مصرف دخانیات در میان زنان

مصرف دخانیات در میان زنان

مصرف دخانیات در میان زنان

شیوع استعمال دخانیات در میان زنان و دختران در بعضی از کشورها بیشتر از مردان است. حدود 200 میلیون زن در جهان مصرف کننده دخانیات هستند. میلیون ها نفر از خانم ها همچنین تنباکو جویدنی مصرف می کنند. در بمبئی، هند ،56 درصد از زنان تنباکو جویدنی مصرف می کنند.

در کشورهای پیشرفته تقریباً 22 درصد از زنان سیگار می کشند. در کشورهای درحال توسعه نیز چیزی حدود 9 درصد از خانم ها سیگار می کشند. نکته حائز اهمیت این است که جمعیت زنانی که در کشورهای درحال توسعه زندگی میکنند، بیشتر است. پس تعداد زن هایی که سیگار می کشند، در کشورهای در حال توسعه بیشتر است. آمارها حاکی از آن است که مصرف دخانیات در میان زنان در کشورهای درحال توسعه درحال افزایش می باشد. اگر همین روند طی شود تا سال 2025، 20 درصد از زنان در کشورهای پیشرفته و درحال توسعه مصرف کننده دخانیات خواهند بود. این مقدار یعنی تقریباً 532 میلیون نفر!

سیگار کشیدن به طور عمده در بعضی از مناطق بیشتر رفتاری مردانه تلقی می شود.در کشورهای در حال توسعه شیوع سیگار کشیدن در میان مردان بیشتر است. در کشورهای آسیایی مانند چین، اندونزی، تایلند،کره و بیشتر مناطق خاورمیانه میزان شیوع سیگار کشیدن در مردان ده برابر زنان یا بیشتر از آن ها است.

در کشورهای اروپایی و قاره آمریکا روند شیوع سیگارکشیدن متفاوت تر است. در نیوزیلند شیوع سیگار کشیدن در میان زنان و مردان یکسان است. در برخی از کشورهای غربی مانند انگلستان، سوئد، اتریش، دانمارک، فنلاند و آلمان دخترها بیشتر از پسرها سیگار می کشند.

در آسیا در حال حاضر مصرف دخانیات در زنان کمتر دیده می شود. اما در بعضی از مناطق شاهد افزایش مصرف دخانیات هستیم.

سوالی که مطرح می شود این است که چه دلایلی باعث افزایش مصرف دخانیات در خانم ها به ویژه در کشورهای درحال توسعه شده است؟

  • محدودیت های اجتماعی و فرهنگی که قبلاً باعث جلوگیری از سیگار کشیدن زنان می شد، کمرنگ شده اند.

  • تغییر در نقش و وضعیت اقتصادی زنان، قدرت خرید در زنان و دختران را افزایش داده است و سیگارها مقرون به صرفه تر شده اند.

  • شرکت های دخانیاتی هزینه های زیادی را صرف بازاریابی کرده اند و زنان را بیشتر مورد هدف قرار داده اند. در سراسر جهان همواره سیگارهای باریک و زنانه، سیگارهای سبک تر و طعم دار تولید می شود تا در میان زنان مشریان بالقوه بیشتری ایجاد شود.

  • جمعیت زنان تا سال 2025 در حال افزایش است. حتی اگر افزایش شیوع مصرف سیگار کشیدن ادامه نداشته باشد، تعداد مطلق زنانی که دخانیات مصرف می کنند افزایش می یابد.

استفاده از تنباکو بدون دود نیز در میان زنان افزایش یافته است. در کشورهایی مانند بنگلادش و ویتنام مصرف تنباکو بدون دود در میان زنان بیشتر از مردان یا برابر با آن ها است.

محصولات تنباکو بدون دود مخصوصاً سیگارها هدف گذاری شده تولید می شوند. میلیاردها دلار صرف تبلیغات محصولات دخانیات از طریق فیلم ها و هالیوود، سلبریتی ها و تبلیغات غیر مستقیم می شود. صنعت دخانیات با تبلیغاتی که از آزادی و رهایی، لاغری ، شکوه و زیبایی و جذابیت جنسی ایده می گیرند، زنان و دختران را مورد هدف قرار داده است.سیگار های باریک، سیگار های طعم دار و بسته بندی های مدرن و پرزرق و برق نمونه ای از تلاش هایی است که در جذب خانم ها تأثیرگذار بوده است. بعضی از برندهای دخانیاتی در کنار محصول خود، حتی اشیایی مانند فندک های زنانه  هدیه می دهند. برند معروف و پرطرفدار مارلبرو در ابتدا، با هدف تولید سیگارهای زنانه پا به بازار دخانیات گذاشت.

سلبریتی و افراد معروف زیادی نیز دخانیات مصرف می کنند و سیگار می کشند. از زنان سیگاری معروف می توان به لیدی گاگا  اشاره نمود.لیدی گاگا یک سیگاری تمام عیار است.

امیلی بلانت و کریستن استوارت دو بازیگر زن سیگاری معروف هستند. اغلب بازیگران زن مشهور در حال سیگار کشیدن توسط پاپارتزی ها شکار می شوند. شاید متعجب شوید اگر بدانید که جسیکا آلبا و بریتنی اسپیرز نیز سیگاری هستند!

 

دخانیات_سیگار_تنباکو جویدنی_تنباکو بدون دود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


شرکت بلبرنگ افرا صنعت
شرکت دژ فولاد ایرانیان
شرکت دخانیات ایران
کارخانه التاجر و الوارس
شرکت هوکا
پروژه 60

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 17:00
یک شنبه
8:00 تا 17:00
دو شنبه
8:00 تا 17:00
سه شنبه
8:00 تا 17:00
چهار شنبه
8:00 تا 17:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل