• تهران،جردن، خیابان شریعتی بالاتر از ظفر، کوچه جم، پلاک ۷
  • info@ttmpi.com
  • 021-44441820

قلیان چیست و از کجا آمده؟

قلیان چیست و از کجا آمده؟

قلیان 

 

قلیان وسیله ای است برای مصرف تنباکو میوه ای است. امروزه قلیان در میان تمام گروه های سنی محبوبیت زیادی دارد. قلیان با نام های شیشا (Shisha) و هوکا ((Hookah  در سراسر دنیا نیز شناخته می شود.

قلیان از کجا آمده؟

قلیان از شمال غربی هند و ایالت گجرات و راجستان آمده. در اوایل سالهای 1600 یعنی قرن 7 میلادی به وسیله حکیم عبدالفتح اختراع شد. او یک حکیم بود. او اعتقاد داشت که با استنشاق آن مواد مضر درون بدن از بین میروند. و همچنین به وسیله آبی که درون قلیان وجود دارد خطرات ناشی از دود گرفته میشود.

در آن زمان استفاده از قلیان برای قشر اشراف زاده بود. و کشیدن قلیان نشان دهنده موقعیت اجتماعی بالا بود.

در قرن های بعدی یعنی حدود قرن 17 قلیان جزئی از فرهنگ فارسیان شد. و از برگ تنباکوی عجمی استفاده میشد. و بعد از آن به پاکستان، افغانستان و آفریقا و آسیای مرکزی گسترش پیدا کرد.( قلیان چیست)

 

قلیان های اولیه

قلیان ها در اوایل شکل گیری ساده و بی آلایش بودن. و علاوه بر تنباکو از توتون و حشیش و تریاک هم استفاده میکردن. و جنس قلیان از مس ساخته میشد و سنگین وزن بودند. و به جای شلنگ از استوانه ای مسی یا فلزی که به بدنه قلیان وصل بود استفاده میشد. امروزه جنس قلیانها از استیل و برنج است. ( قلیان چیست)

قلیان در ترکیه

500سال پیش قلیان در ترکیه رواج پیدا کرد. قلیان در میان طبقه اشراف و روشنفکر رواج داشت. طراحی قلیان در ترکیه کمک کم تغییر کرد و به شکل امروزی نزدیک شد. از برنج و شیشه در قلیان استفاده شد. و چوب هم برای استواه آن استفاده شد که سبکتر بود. بعد از ترکیه قلیام به لبنان و سوریه راه یافت. در انجا اسم قلیان به nargile تغییر نام داد.

و بعد از آنجا به مراکش و مصر رفت. و به نام شیشا معروف شد. در عربستان و امارات به قلیان “هابل بابل” میگویند. در قرن بیست میلادی قلیان به ایالات متحده عربی راه یافت. و میان جوانان محبوب شد. و تقریبا قلیان جهانی شده بود و به همه جا سرک کشیده بود.

 

قلیان در مصر

در مصر مصرف توتون و تنباکو به شکل سنتی وجود داشت. و بعد از به وجود آمدن نوع معسل تنباکو در مصر که مخترع آن است. از ترکیب عسل با تنباکو به وجود آمد. اما بعدها با ترکیبات متفاوتی از میوه ها و طعمهای متنوع گسترش پیدا کرد. امروزه نوع تنباکو میوه ای و معسل بسیار رواج دارد. و چنان در خاورمیانه رواج پیدا کرد که کافه و قهوه خانه هایی فقط برای قلیان ساخته شدند.

امروزه قلیان کشیده یک راه برای رسیدن به آرامش و معاشرت با مردم است. و یک حرکت اجتماعی است.

اجزای قلیان

اجزای قلیان شامل کوزه یا تنگ آب ، تنه، سر قلیان و شیلنگ می باشد. قلیان یک لوله ی باریک دارد که یکطرف آن به ظرف آب وصل شده و طرف دیگر آن به شلنگ. و قسمت بالای آن برای قرار دادن ذغال و تنباکو می باشد. که تنباکو در آن میسوزد. ( قلیان چیست)

 

قلیان امروزه

امروزه استفاده از قلیان در میان جوانان و زنان جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. در ایران 37 درصد از زنان قلیان می کشند. قلیان کشیدن سرگرمی و تفریحی محبوب در سراسر جهان است. صنعت دخانیات نیز همواره طعم های جدید و جذابی از تنباکو میوه ای را به بازار عرضه می کند.

صرف نظر از محبوبیت قلیان،تحقیقات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می دهد که تنباکو میوه ای خطر کمتری نسبت به سیگار ندارد. همچنین،آب موجود در قلیان نمی تواند خطرات توتون و تنباکو و نیکوتین موجود را کاهش دهد.

 

قلیان_تنباکو میوه ای_هوکا_تنباکو معسل_تنباکو_توتون و تنباکو

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


شرکت بلبرنگ افرا صنعت
شرکت دژ فولاد ایرانیان
شرکت دخانیات ایران
کارخانه التاجر و الوارس
شرکت هوکا
پروژه 60

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 17:00
یک شنبه
8:00 تا 17:00
دو شنبه
8:00 تا 17:00
سه شنبه
8:00 تا 17:00
چهار شنبه
8:00 تا 17:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ttmpicom/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52