• تهران،جردن، خیابان شریعتی بالاتر از ظفر، کوچه جم، پلاک ۷
  • info@ttmpi.com
  • 021-44441820

خصوصی سازی بخش دخانیات ایران

خصوصی سازی بخش دخانیات ایران

خصوصی سازی بخش دخانیات ایران

شرکت ملی دخانیات ایران جز قدیمی ترین شرکتهای دخانی در خاورمیانه می باشد. و نزدیک به 100 سال است که تاسیس شده. و تقریبا 53 سال است که به صورت انحصاری به شرکت ملی دخانیات واگذار شده است. و بدلایلی دچار بحرانهای شده است. و علت آن اجرای غیر اصولی خصوصی سازی بوده است.

سیاست گذاری

در سال 1347 این شرکت انحصار تولید و عرضه دخانیات را برعهده گرفت. و از سال 89 به بخش خصوصی واگذار گردید. که تا حدی غیر اصولی بوده. و به شرایط واگذاری توجهی نشده است.

این مسئله باعث مشکلات اصولی در این صنعت شده است. شرکت دخانیات ملی در ابتدا 11هزار کارگر را مشغول به کار کرده بود. و بعد از اینکه به برخی شرکتهای خارجی رانت داده شد. این تعداد به 5هزار کارگر رسید. که باعث بیکاری و مشکلات بعد از آن شد.

در سال 91 با شعار آزاد سازی دخانیات از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد. اما بدلایلی که میتوان به عدم وجود سیاست درست و عادلانه. و همچنین عدم توجه به پتانسیل  داخلی  این صنعت پر سود را با دادن رانت به شرکتهای خارجی بر باد داد. و این شرکتهای خارجی و چند ملیتی بدون توجه به سلامت جامعه و سودآوری اقتصادی ایرانی به کار خود ادامه دادند.

پس از خصوصی سازی و سیاستهای غلط در این زمینه. صنعت دخانیات با یک دهه واگذاری به بخش های خصوصی خارجی واگذار شد. و سود این صنعت و بازار دخانیات به جیب شرکتهای خارجی رفته است. این در حالی است که این شرکتها باید رد چارچوب مشخص شده از سوی دولت به فعالیت میپرداختند. و بدون وجود سیاستی درست در این زمینه منابع ریالی ایران به تاراج میرود. و ظرفیتهای داخی نیز نادیده گرفته میشود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


شرکت بلبرنگ افرا صنعت
شرکت دژ فولاد ایرانیان
شرکت دخانیات ایران
کارخانه التاجر و الوارس
شرکت هوکا
پروژه 60

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 17:00
یک شنبه
8:00 تا 17:00
دو شنبه
8:00 تا 17:00
سه شنبه
8:00 تا 17:00
چهار شنبه
8:00 تا 17:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ttmpicom/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52