• تهران،جردن، خیابان شریعتی بالاتر از ظفر، کوچه جم، پلاک ۷
  • info@ttmpi.com
  • 021-44441820

توتون و تنباکو و تاریخ پیدایش آن

توتون و تنباکو و تاریخ پیدایش آن

 تتون وتنباکو

دخانیات (تنباکو و توتون)، گیاهی است با برگ های پهن که دراصل در  آمریکای شمالی و جنوبی رشد می‌کرده. و امروزه در سراسر جهان کشت می‌شود. بذر یک گیاه توتون بسیار ریز است. نمونه 1 اونس (Ounce) از آن حاوی 300000بذر می‌باشد.بر این باورند که دخانیات  حدود 6000 سال پیش از میلاد در قاره آمریکا رشد کرده است.در ابتدا سرخپوستان آمریکایی شروع به استفاده از تنباکو به روش های مختلف،مانند اعمال مذهبی و دارویی کرده‌اند.بر این باور بوده اند که دخانیات یک داروی شفابخش است. وبرای پانسمان زخم‌ها و همچنین به عنوان مسکن برای دندان درد و گوش درد استفاده می‌شد. برخی از بومیان کالیفرنیا از توتون و تنباکو به عنوان یکی از ترکیبات مخلوط سیگار برای درمان سرماخوردگی استفاده کرده اند. که معمولاً با برگهای مریم گلی کوچک یا ریشه گل حنا ترکیب می‌شده است.

در تاریخ 15 اکتبر سال 1492 کریستف کلمب برگ های خشک توتون و تنباکو را از سرخپوستان آمریکایی به ارمغان آورد. اندکی بعد ملوانان توتون را به اروپا آوردند و این گیاه در سراسر اروپا در حال رشد بود.

استفاده از تنباکو به سرعت در میان استعمارگران اسپانیایی گسترش یافت. و در سال 1531 کشت آن در سانتو دومینگو آغاز شد. در سال 1526 گونزالو فرداندز دو اوییدو و والدز خاطرنشان کرد. که هموطنان اسپانیایی وی توسط تنباکو به مستی تبدیل شده اند. بارتولوم کاساس در سال بعد مشاهده کرد. که استعمارگران در حال وابستگی شدید به آن هستند و ترک آن دشوار است.

در طول قرن شانزدهم ، مصرف دخانیات در سراسر اروپا گسترش یافت. در سال 1556 به فرانسه ، در 1558 در پرتغال ، در 1559 در اسپانیا و در سال 1565 در انگلستان وارد شد. در سال 1571 تقریباً در تمام نقاط اروپا گسترش یافته بود. در سال 1595 ، آنتونی چوت توتون را منتشر کرد. و در آن اظهار داشت که پزشکان مصرف دخانیات را مخفی نگه می دارند زیرا می ترسیدند. این امر باعث کنار رفتن آنها از تجارت شود.

دلیل عمده محبوبیت روزافزون تنباکو در اروپا ، خواص درمانی فرض شده آن بود. اروپایی ها معتقد بودند که تنباکو تقریباً همه چیز را درمان می کند ، از بوی بد دهان گرفته تا سرطان!

تنباکو در سده 16 میلادی از طریق مسیرهای تجاری به اوراسیا نیز معرفی شد. و روز به روز بر محبوبیت و مصرف آن افزوده شده است.

قرن هفدهم شاهد سازماندهی تجارت دخانیات و اجرای قوانین جدید در زمینه فروش توتون و تنباکو بود. در سال 1614 اسپانیا سویل را پایتخت توتون و تنباکو جهان اعلام کرد. تمام توتون و تنباکو تولید شده برای فروش در اسپانیا  قبل از انتقال به بقیه کشورهای اروپا ابتدا باید از طریق سویل عبور می کردند. فرانسه و انگلیس قوانین مشابهی را تصویب کردند. پادشاه جیمز اول انگلستان اولین کسى بود که از تنباکو مالیات گرفت. در حالی که پادشاه لوئیس چهاردهم اولین کسى بود که توزیع و فروش آن را به انحصار دولت درآورد.

در طی سالهای 1600 ، توتون و تنباکو چنان محبوب بود که اغلب به عنوان پول استفاده می شد!. تنباکو به معنای واقعی کلمه، به خوبی طلا بود. همچنین در این زمان برخی از اثرات خطرناک استعمال دخانیات توسط برخی افراد در حال درک بود. با گذشت سالها ، دانشمندان بیشتر و بیشتر مواد شیمیایی موجود در توتون و تنباکو درک می‌کنند. و همچنین متوجه اثرات خطرناک سلامتی که سیگار تولید می کند ، می شوند.

تلاش ها برای محدود کردن مصرف تنباکو برای اهداف دارویی در طول قرن هفدهم در سراسر اروپا ناکام ماند. در ترکیه می توانستند به جرم سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکو در ملا عام گردن بزنند. در روسیه و اتریش می توانستند افراد را جریمه ، زندانی یا شکنجه کنند و در انگلستان پادشاه جیمز اول (همان پادشاهی که فهمید مالیات بر تنباکو پول زیادی برای دولت بدست می آورد) درباره خواص اعتیاد آور وحشتناک تنباکو و دوده سیاه وحشتناک نوشت در ریه های فرد باقی مانده است. کلیسای کاتولیک حتی تلاش خود را برای محدود کردن مصرف دخانیات اعلام کرد که استفاده روزمره از آن را فردی گناهکار اعلام کرد. و البته تعداد کمی از افراد به آن گوش می دادند. زیرا هیچ بخشی از کتاب مقدس وجود نداشت که در مورد گناه سیگار کشیدن یا استشمام تنباکو صحبت کند.

در طول سال 1680 ، Jamestown بیش از 25،000،000 پوند تنباکو در سال برای فروش در اروپا تولید می کرد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


شرکت بلبرنگ افرا صنعت
شرکت دژ فولاد ایرانیان
شرکت دخانیات ایران
کارخانه التاجر و الوارس
شرکت هوکا
پروژه 60

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 17:00
یک شنبه
8:00 تا 17:00
دو شنبه
8:00 تا 17:00
سه شنبه
8:00 تا 17:00
چهار شنبه
8:00 تا 17:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل