• تهران،جردن، خیابان شریعتی بالاتر از ظفر، کوچه جم، پلاک ۷
  • info@ttmpi.com
  • 021-44441820

تحریم تنباکو

تحریم تنباکو

تحریم تنباکو

در فروردین ۱۲۷۱،فتوای لغو تحریم تنباکوی ایران از سوی ایت الله میرزای شیرازی صادر شد.در آن زمان توتون و تنباکوی ایران در انحصار شرکتی انگلیسی بود. در زمان ناصرالدین شاه، اقتصاد ایران بر پایه کشاورزی و صنایع دستی بود.

در آن زمان اقتصاد ایران به کمک شرکتهای روسی و انگلیسی، به بازرهای جهانی دست پیدا میکرد. و باعث شد بازارهای ایرانی به بازارهای خارجی وابسته گردد. و باعث رشد بازرگانی خارجی در ایران شد.

ولی با وجود انگلستان و روسها در شمال و جنوب ایران، این کشور مستعمره به حساب می امد.و زمانی این استثمار بیشتر به چشم می آمد که. این دو کشور با همدستی یکدیگر ایران را به دو نیم تقسیم کرده بودند. و در اداره آن دخالت می کردند. در این زمان دوستی میان این دو کشور مستعمر باعث امتیازگیریهایی شد. که بهت و حیرت همگانی را برانگیخت. از جمله میتوان به امتیاز رویتری اشاره کرد. و تاریخ قرن نوزدهم ایران به طنز به نام قرن رویتری نام برده شده است.

انحصار تنباکو

امتیاز انحصار تنباکوی ایران به دست انگلستان. از مواردی بود که نتایج خوبی به بار نیاورد.

و مقدمات این امتیاز از سفر ناصرالدین شاه به اروپا به وجود آمد. و بعد از بازگشت او از سفر به عمل در آمد. انگلستان از همان ابتدا، مامور اصلی امتیاز تنباکو را برای استقبال هیئت ایرانی فرستاد. این مامور در همان ابتدا اطلاعات خود را در رابطه با تنباکوی ایران تکمیل کرد. و بعد از ان رایزنی های لازم را جهت دریافت امتیاز اعمال نمود. او برای دریافت مجوز و شروع عملیات شرکتی به نام ژری را تاسیس نمود. که در ایران فعالیت میکرد. و با پشتوانه انگلیسی ها وارد ایران شد و مخفیانه و محرمانه دست به انحصاری نمودن تنباکو زد.

او در هر کجا که به ماعی برمیخورد. با رشوه دادن کارش را راه میانداخت. و حتی به خود شاه هم رشوه داد و قرار دادی بست. تا به شاه بصورت سالانه رشوه پرداخت کند. بنابراین توتون و تنباکوی ایران بصورت انحصاری بدست او شرکای کاریش به مدت 55 سال افتاد. در زمان میرزا علی اصغر خان امین السلطان تحریم تنباکوی ایران  اتفاق افتاد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


شرکت بلبرنگ افرا صنعت
شرکت دژ فولاد ایرانیان
شرکت دخانیات ایران
کارخانه التاجر و الوارس
شرکت هوکا
پروژه 60

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 17:00
یک شنبه
8:00 تا 17:00
دو شنبه
8:00 تا 17:00
سه شنبه
8:00 تا 17:00
چهار شنبه
8:00 تا 17:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/ttmpicom/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/ttmpicom/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52